V Jihlavě se diskutovalo o hazardu

21. 10. 2015

Zástupci přibližně pěti desítek obcí a měst se sešli v Jihlavě na semináři nazvaném Hazardování s hazardem. Odborníci zde s komunálními politiky diskutovali o vhodných způsobech regulace loterií.

„Samozřejmě čím víc regulujete jakékoliv odvětví, tím je větší pravděpodobnost, že vznikne nelegální, šedý segment tohoto odvětví. Takže tady je klíčovým slovem míra nebo rovnováha,“ uvedl Viktor Mravčík, vedoucí Národního střediska pro drogy a závislosti.

Prohibice, ke které v současné době některé obce sahají, většinou přináší pouze nelegální hazard, se kterým si nikdo neví rady.

      „S tímto se dalo počítat, je to věc, před kterou jsme varovali před dvěma lety, že k tomuto bude docházet. Nabídka neurčuje poptávku, je to přesně naopak. Tím pádem pokud je někde poptávka, vznikají černé herny,“ doplnila Jarmila Novotná -  předsedkyně iniciativy Loterie bez hazardu

Podle provozovatelů někteří politici, kteří volí cestu nulové tolerance, jednají z čistého populismu. Mají totiž snahu zakazovat loterie i tam, kde se žádné neprovozují.

Přijímají preventivní vyhlášky pro případ, co kdyby náhodou jim tam chtěl někdo umístit hrací zařízení, což je směšné. Jestliže ta obec má 10 čísel a do této chvíle zde nebylo žádné herní zařízení, není žádný důvod ho sem umisťovat,“ řekl Miroslav Valenta -  provozovatel loterií ze skupiny SYNOT.

Kamenné herny přitom v současné době zdaleka nepředstavují největší nebezpečí.

„Největší neštěstí této země jsou nelegální online hry, online sázky, proto stát musí zavést účinnou regulaci a potírání nelegálního hazardu především online. Já podporuji jak myšlenku blokování nelegálních stránek těchto nelegálních provozovatelů, tak blokování plateb,“ upozornil Jan Bartošek – místopředseda PSP ČR a KDU-ČSL

„Online hraní je rizikové a může být rizikové stejně, jako hraní na tzv. automatech. Mimo jiné proto, že je dostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Na internetu lze hrát v principu stejné hry, jako ty tzv. lam base – ať už v kasinu nebo na automatech,“ dodal Mravčík.

Řeč byla také o tématu zdanění hazardu. Právě tady podle účastníků semináře platí známé „všeho s mírou“. Když se totiž míra zdanění přežene, vybere se do rozpočtu paradoxně daleko méně peněz. Některé firmy totiž zátěž neunesou a opustí trh. Jejich místo velmi rychle obsadí nelegálové, pro které žádná pravidla neplatí.

„Bohužel panuje legislativní chaos, kdy novela střídá novelu, zatímco vláda by měla předložit novou právní úpravu tak, aby konečně zamezila odtoku peněz z ČR prostřednictvím internetového hraní, které tady působí nekontrolovatelně a nelegálně,“ zhodnotil současnou situaci Petr Vrzáň, prezident SPELOS.

Více než 10 tisíc zaměstnanců loterního průmyslu před časem podepsalo petici, v níž apelují na naše zákonodárce, aby brali v potaz také jejich osudy. Loterní byznys totiž v České republice dává práci přibližně 60 tisícům lidem.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY