V oblasti regulace loterií se opět účelově argumentuje

28. 04. 2016

S blížícími se krajskými volbami se představitelé řady měst České republiky opět populisticky začínají vracet k tématu loterií. Jak je ale z jejich vyjádření jasně patrné, často veřejnosti ať už záměrně či vinou vlastní neznalosti předkládají nesprávné informace.

Například starosta Kroměříže, Jaroslav Němec, tvrdí, že neví o tom, že by se v jeho městě, kde platí zákazová obecně závazná vyhláška, herní zařízení vyskytovala. Jsou zde však desítky kvízomatů, o nichž vedení města velmi dobře ví a mylně uvádí, že tato zařízení spadají pod správu ministerstva financí. Rozhodně tomu tak není. Kvízomaty jsou nelegální, navíc často řízeny zahraniční mafií, u níž také končí peníze, které by měly jinak získat naše veřejné rozpočty. Pod jakoukoliv správu, natož ministerstva financí, tedy rozhodně nepatří. Pouze jejich provozovatelé patří před soud. Jenže i ten je na ně krátký – pokuty, které nelegálním provozovatelům vyměřuje, totiž nikdo nehradí. Postižené subjekty se odvolávají a soud nemá problém povinnost placení pokuty odložit. Firma tak mezitím může ukončit svou činnost a následně, jako nový subjekt, pod novým názvem, pokračovat v nelegální činnosti.

A nepomůže ani vyklizení nelegálních heren – jak ukázal nedávný příklad z Prahy Žižkova – na stejné adrese, kde už byla jednou černá herna po policejním zátahu vyklizena, se nyní teprve po půlroce objevila znovu.

Na vlastní legislativu doplatilo i město Domažlice, které díky prohibiční obecně závazné vyhlášce čelí již v tomto roce výpadku 18 milionů korun. Chce proto nyní umožnit provoz jediného kasina.

Když pomineme fakt, že jedna provozovna pro celé město rozhodně nezajistí, aby Domažlice nezaplavil černý trh, přičemž zcela jistě nenahradí výpadek rozpočtových příjmů, starosta Miroslav Mach tvrdí, že město zavede vysoká bezpečnostní a kontrolní opatření, která budou zakotvena v podmínkách smlouvy. Jde například o to, aby se lidé při vstupu do kasina prokázali občanským průkazem a aby si nezahrály rizikové skupiny – například lidé pobírající dávky. Tato opatření jsou však již zakotvena v nové legislativě, která právě registr hráčů, o který legální loterní firmy usilují již několik let, zavádí.

 

      Petr Vrzáň, prezident SPELOS

Tel: +420 724 834 375

Email: moc.soleps@soleps

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY