Vláda zve do ČR loterní mafie

15. 08. 2012

Největší profesní sdružení firem působících v herním průmyslu SPELOS, které sdružuje především provozovatele videoloterních terminálů, ostře kritizuje vládu a především ministra financí Miroslava Kalouska za způsob, jakým zasahuje do pravidel fungování loterií v České republice. Přestože návrh zákona nebyl dosud notifikován, vláda dnes schválila zákon, jímž destabilizuje podnikání legálních provozovatelů v herním průmyslu opětovným zkracováním přechodného období pro provoz interaktivních videoloterních terminálů, a to tentokrát na pouhých 6 měsíců. Současně otvírá trh dalším zahraničním subjektům. Jde o retroaktivní zásah do svobody podnikání a předem státem daných pravidel, který jednoznačně odmítáme!

 

„Za poslední tři roky jsme vystaveni přibližně deseti pokusům o změnu loterního zákona, a nyní Kalouskovo ministerstvo předkládá další zbytečný zákon, který ČR přinese pouze zvýšení bezpečnostních rizik. Neexistuje zde žádná stabilita podnikatelského prostředí. Firmy se neměly možnost připravit na účinnost poslední velké novely, natož racionálně plánovat své investice. Navíc stát svým postupem vědomě maří investice jak českých společností, tak i zahraničních dodavatelů, což je v přímém rozporu s českým ústavním pořádkem i evropským právem,“ řekl Petr Vrzáň, výkonný ředitel sdružení SPELOS.

 

Jednání vlády v této oblasti je naprosto nepochopitelné. Zatímco komunální sféra i občanská společnost hlásá, že loterií je v ČR příliš, vláda chce počet provozovatelů ještě rozšířit a přílivem nových subjektů posílit soutěživost mezi nimi. Přestože dnes již pozvolna trh zaplavují drobní nelegální provozovatelé, vláda nyní otvírá ČR dalším, tentokrát zahraničním „nelegálům“. Takže místo regulace nastolí hazardní ráj všech firem od Číny až po Kambodžu.   

 

„Pokud má být jednou z předností nového zákona regulatorní pravomoc obcí, pak je zřejmé, že ministr Kalousek a další odpůrci loterií zákonu nerozumí, a tím zcela účelově ničí jedno odvětví legálního podnikání. Využijeme tedy všech právních nástrojů, abychom ochránili své oprávněné zájmy včetně vymáhání škod způsobených zmařenými investicemi. Naši právníci připravují konkrétní kroky a to jak v rámci českého, tak evropského práva. Pan Kalousek se hluboce mýlí, když bagatelizuje spory o náhrady škod, protože jsou zde také zahraniční smluvní partneři, s nimiž mají provozovatelé uzavřeny mnohamilionové kontrakty počítající s dlouholetou návratností vynaložených investic na základě platně vydaných povolení k provozu. Budeme se tedy domáhat náhrady škod minimálně za 10 miliard korun,“ dodal rezolutně Petr Vrzáň.

 

Provozovatelé videoloterních terminálů jsou přesvědčeni, že legislativní tlak směřovaný proti videoloterním terminálům je účelovou kampaní, která má za cíl zlikvidovat domácí loterní společnosti a jejich tržby přenechat nelegálním zahraničním provozovatelům on line hazardu. Ti provozují nejen kurzové sázky, ale také internetová kasina na zahraničních serverech a tedy zcela bez možnosti regulace ze strany České republiky a také bez jakékoli odvodové povinnosti. Reálné odhady mluví o tom, že stát tak ročně přichází přibližně o 10 miliard korun. „Stát by se měl místo likvidace poctivých českých provozovatelů, kteří řádně platí daně a sami se snaží o kultivaci loterního průmyslu v ČR, zaměřit na tyto nelegální zahraniční provozovatele. A pokud chtějí veřejné rozpočty získat další daňové příjmy, měly by je hledat právě u těchto firem a ne jen tiše přihlížet miliardovým daňovým únikům,“ uvedl Petr Vrzáň.

 

 

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY