Výroky Víta Bárty o zdanění výher jsou nekompetentní

20. 07. 2012

Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta ve středečním projevu na půdě Poslanecké sněmovny plamenně volal po dalším zdaňování loterního průmyslu. Zopakoval svou dřívější myšlenku, že je nutné zdanit výhry samotných hráčů. To je ovšem prakticky nemožné. Věci veřejné tak pouze pokračují ve svém populistickém tažení proti loteriím, které mají jediný cíl – zviditelni se na levném tématu a možná tak oddálit svoji politickou smrt.

„Dovolím si ocitovat základní poučku pro reálný výběr daní, kterou by měl každý zákonodárce znát. Jednoduše řečeno, musíte vědět, co a jak chcete danit. Samotná administrativa kolem danění musí být navíc na takové úrovni, aby se výběr daně vůbec vyplatil. To v případě zdanění výherců loterních a sázkových her neplatí. Pan Bárta jednoduše v této věci nemá pravdu a jeho nápad by vnesl do daňového řádu pouze chaos," říká výkonný ředitel SPELOS Petr Vrzáň.

Největším problémem je, že předmět daně i zdaňovací období nelze v tomto případě jednoznačně určit. Může se lišit podle druhu loterií a sázek. Vůbec totiž není jasné, v jakém okamžiku by hráči vznikla výhra, která by se měla zdanit, neboť možností je několik. Zdanění výher by tak mimo jiné znamenalo, že sázející některých druhů her budou znevýhodněni proti sázejícím jiných druhů loterií. Takový postup je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a je v právním státě nemyslitelný.

„Ještě je tu otázka dvojího zdanění. Když si člověk vsadí, jde o peníze, které jsou v jeho vlastnictví a byly již jednou státem zdaněny. V případě výhry, která logicky sestává právě z prostředků do hry vložených, by tyto peníze stát danil dvakrát. To opět naráží na Listinu," upozorňuje Petr Vrzáň.

Je tedy jasné, že zdanění výher by přineslo státu enormní administrativní zátěž a ve svém důsledku by vedlo k velmi jednoduchým daňovým únikům. Sázející by začali hrát na takových typech zařízení (tzv. internetové kiosky) či prostřednictvím takových kanálů (účast na hře zahraničních provozovatelů, kteří nejsou držiteli české licence - internet), které jim poskytnou anonymitu a zajistí možnost jednoduchého utajení výher. Takový postup bude jen dalším krokem k likvidaci legálního trhu, který plní státní i obecní rozpočty a otevírá hranice ČR daňovým únikům.Foto: MediaFax

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY