Za „loterie bez hazardu“ se v petici postavilo téměř 21 000 lidí!

11. 10. 2013

Svaz měst a obcí České republiky dnes oficiálně převzal petici nazvanou „Loterie bez hazardu“.  Petiční akce se konala po celé České republice. Během pár týdnů petiční archy podepsalo 20 591 lidí – převážně zaměstnanců loterního průmyslu, popřípadě profesí s tímto byznysem úzce souvisejících. 

Petici, v níž signatáři vyzývají představitele měst a obcí k tomu, aby přistupovali k regulaci loterního průmyslu uváženě, předal do rukou Dana Jiránka, předsedy Svazu měst a obcí České republiky, Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT, který je členem sdružení SPELOS - největšího profesního sdružení firem, působících v oblasti loterního průmyslu. 

 „Nejsem přítelem nějakých plošných nařízení shůry, kterými by se musely řídit všechny města a obce bez rozdílu. A je jedno, zda jde o povolení či zákazy. To už tu bylo. Vezměme třeba nešťastné udělování licencí na provozování VLT ministerstvem financí. Vždy je nutné přihlédnout k místním podmínkám. Představitelé měst a obcí totiž sami nejlépe dokáží posoudit všechny přínosy i negativa spojené s provozováním heren na svém území a následně se rozhodnout, zda hazard regulovat, případně jak,“ uvedl k problematice předseda Svazu měst a obcí a zároveň kladenský primátor Dan Jiránek. 

Loterní průmysl v České republice dává přímo nebo zprostředkovaně práci 50 -  60 tisícům lidí. Většina z nich je přesvědčena o tom, že přílišná regulace loterií způsobí pouze vysoký nárůst nezaměstnanosti, jen těžce nahraditelný výpadek ve veřejných financích a eskalaci problémů s černými hernami. 

„Počet podpisů pod peticí jednoznačně dokazuje, že byl dosud dopad neuvážené regulace loterií bagatelizován. Výrazně k tomu napomohly i nátlakové akce aktivistů, kteří se snažili o likvidaci tohoto legálního podnikatelského odvětví. Dnešní den je ale jednoznačným důkazem toho, že se v České republice desetitisíce lidí reálně bojí o práci. Další obavy pak pramení z prakticky neregulovatelného internetového hazardu a zejména masivního nárůstu počtu černých heren. A to i přesto, že již před časem proběhla policejní razie. Dosud však nepadl žádný soudní verdikt a nelegální provozovatelé se dokonce vracejí zpět do míst, odkud je policie vyhnala,“ doplnil Ivo Valenta. 

Zástupci Svazu měst a obcí ČR se spolu se zástupci sdružení SPELOS dohodli na vzájemné spolupráci a výměně informací. Společným cílem obou uskupení je totiž nejen prosazování principů zodpovědného hraní, ale také snížení rizik negativních dopadů loterií a jiných podobných her či posílení prevence.

<<< zpět

O nás

Jsme největším profesním sdružením loterních společností v ČR. Usilujeme o maximální transparentnost loterního průmyslu jako legálního podnikatelského odvětví. Nabízíme seriózní diskusi, postavenou na argumentech, nikoliv populistických fikcích.

Petice

Provozovatelé loterií a zaměstnanci loterního průmyslu bojují peticí proti nelegálnímu provozu loterií po internetu a především daňovým únikům. Tímto krokem současně chtějí omezit poškozování českých provozovatelů loterních her.

Ke stažení zde

Jak regulovat

Speciální příručka pro obce a města. Doporučení, jak účinně, zákonně a transparentně regulovat loterie pomocí vyhlášek.

Příručka Jak regulovat loterie
Ke stažení zde

Propouštění

Loterní průmysl dává v ČR práci více než 60 000 lidí. Ti všichni by v případě loterní prohibice přišli o zdroj obživy.

Mapa nezaměstnanosti
Ke stažení zde

Loterní daně

Loterní průmysl odvedl za uplynulý rok jen formou loterní daně do veřejných rozpočtů 8,1 mld. Kč. Obce a města z této částky obdržely 5,5 mld., stát pak 2,6 mld. Kč. Herní průmysl je tak jedním z nejvýznamnějších přispěvatelů do veřejných rozpočtů.

Kontakt

SPELOS
Revoluční 1200/16
110 00 Praha 1

e-mail: moc.soleps@soleps

SEKCE PRO ČLENY